تبلیغات
مرجع تحلیلی و خبری نلاس - هشدار: می‌خواهند آب زاب را به دریاچه ارومیه انتقال دهند!
 • صفحه نخست
 • ایمیل
 • آرشیو مطالب
 • موضوعات سایت
  صفحات جانبی
  نویسندگان
  آمار
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب ارسال شده: عدد
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
  درباره ما

  سلام دوستان عزیز. این وبلاگ برای اگاهی دوستان نلاسی از اخبار واطلاعات روز نلاس دایر شده است. نظر بدید و مشکلات را به ما بگوید. تا ما با ذکر انها در وبلاگ مسئولان را اگاه کنیم تا به فکر چاره باشند.
  آرشیو اخبار نلاس
  پیوندهای روزانه
  نظر سنجی
  تا چه حد از مطالب وبلاگ نلاس من راضی هستید


  لینك دوستان
  امكانات
  پشتیبانی
  تبلیغات
  هشدار: می‌خواهند آب زاب را به دریاچه ارومیه انتقال دهند!
  انتقال آب از ارس به‌ ارومیه خیانت‌است / انتقال آب از زاب‌؛تنها راه‌ نجات

  به گزارش مهاجر نلاس و به نقل از خبرگزای مهر، پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه تنها راهکار همیشگی و دائمی نجات دریاچه ارومیه انتقال آب از یکی از سرشاخه های رودخانه زاب کوچک است گفت: انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است.

  پرویز کردوانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نیاز دشت مغان به آب روردخانه ارس گفت: دشت مغان یکی از مناطق استثنایی ایران در تولید بهترین محصولات کشاورزی و زراعی است و انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است.

   احداث سد روی رودخانه زاب کوچک؛ راهکار نجات دریاچه ارومیه

  وی با انتقاد از کارشناسانی که پس از 14 سال مطالعه هنوز نتوانسته اند راهکار نجات دریاچه ارومیه را پیدا کنند افزود: این راهکار نیاز به 14 ماه مطالعه هم نداشت و با 14 روز بررسی و شناخت درست از منابع آب کشور می توانستند راهکار حل این معضل که همانا احداث سد بر روی یکی از سرشاخه های رودخانه زاب کوچک و انحراف آب آن است را دریابند.

  به اعتقاد کردوانی، در حال حاضر تمام آب این رودخانه برای جمع آوری به سد دوکان به عراق می رود و هیچ استفاده زراعی و کشاورزی از این منبع آب شیرین در کشور نمی شود.

  وی با اشاره به اینکه زاب کوچک پس از کارون بزرگترین رودخانه کشور است گفت: انتقال آب این رودخانه به دریاچه ارومیه چندین مزیت دارد که مهمترین آنها دائمی بودن این منبع و عدم نیاز به آب آن در دیگر مناطق کشور است و البته با انتقال آب این رودخانه جایی خشک نمی شود بنابراین مدعی ندارد.

  احداث سد روی رودخانه زاب اشکال بین المللی ندارد

  کردوانی در پاسخ به اینکه آیا عراق با این کار مخالفت نمی کند گفت: طبق قوانین بین الملل از سال 2012 انتقال آب با احداث سد بر رودخانه های بین المللی ممنوع است ولی احداث سد بر سرشاخه این رودخانه در تنگه گرژال بین پیرانشهر و سردشت هیچ اشکال بین المللی ندارد.

  وی در خصوص انتقاداتی که برخی از مسئولان از این طرح به دلیل طولانی تر شدن مسیر انتقال نسبت به  رودخانه ارس می کنند اظهار داشت: اولاً مسیر این انتقال طولانی تر نیست ولی اگر چندین کیلومتر طولانی تر باشد به دلیل اینکه اقدامی اصولی و بی زیان است می ارزد.

  تنها 20 درصد کشاورزی کردستان به صورت آبی است

  او با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها 20 درصد از کشاورزی در استان کردستان به صورت آبی است و 80 درصد آن دیم است تصریح کرد: با توجه به اینکه انتقال آب از این رودخانه به دریاچه ارومیه نیاز آبی این دریاچه را به طور کامل ازبین می برد می توان از مازاد آن برای زمینهای کشاورزی کردستان و حتی دشت مهاباد در آذربایجان غربی استفاده کرد.


  هشدار: مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه حاصل کج اندیشی مسئولان هنگام ساخت میانبر شهید کلانتری بود که ارومیه و تبریز را از وسط دریاچه ارومیه به هم وصل می‌کند. بی‌شک مسئله خشکی دریاچه ارومیه یک بحران زیست محیطی است. اما اینکه بخواهند آب زاب را برای جلوگیری از خشک شدن این دریاچه به آن انتقال دهند، خود پیامدهای منفی زیادی برای کشاورزان و باغداران مسیر زاب دارد. شایسته است مسئولان محلی بیشتر هوشیار بوده و نسبت به این اقدام واکنش در خور نشان دهند تا مبادا برای رفع یک مشکل، مشکلات حادتری برای ساکنین منطقه به وجود بیاید! امید است برای این امر کباحث کارشناسی برگزار شود تا موجودیت کشاورزی منطقه بر اثر یک تصمیم احساسی دیگر به خطر نیفتد.

  ارسال توسط مهاجر نلاس | تاریخ : یکشنبه 30 مرداد 1390 | نظرات ()
  عناوین آخرین مطالب ارسالی
  صفحات دیگر